סכנת עזיבה? כמה כסף האוניברסיטאות האמריקאיות משקיעות בישראל?!

בזמן שחברות ומשקיעים ישראליים מוציאים את הכספים שלהם לחו"ל, המוסדות הגדולים בארה"ב מתקשים לוותר על התשואות הגבוהות שמקנה להם השוק הישראלי. מה המשקיעים הזרים הגדולים רואים בישראל שאנחנו מפספסים?

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
כמה כסף האוניברסיטאות האמריקאיות משקיעות בישראל / איור: פאנדרכמה כסף האוניברסיטאות האמריקאיות משקיעות בישראל / איור: פאנדר

דניאל דותן 19/05/2024

בזמן שחברות ומשקיעים ישראליים מוציאים את הכספים שלהם לחו"ל, המוסדות הגדולים בארה"ב מתקשים לוותר על התשואות הגבוהות שמקנה להם השוק הישראלי. עד כדי כך, שהם מסתכנים באיבוד סטודנטים, שהם לא מתכופפים מול מחאות ענק, ושהזעקה: "Divestment" נשמעת באוזניהם כמלמול חרישי.

תמונות ממרד הסטודנטים של אוניברסיטת קולומביה, שהסלים ביומיים האחרונים של חודש אפריל, ימשיכו כנראה ללוות אותנו עוד זמן רב. 

אחרי הכל, מדובר במאות סטודנטים ותושבים נוספים בניו-יורק שיצאו לרחובות והפגינו במהומות אלימות וונדליסטיות כנגד ישראל המבצעת לטענתם "רצח עם" בעזה. בקריאתם המשותפת של המורדים - "Divestment from Israel" שכוונה לאוניברסיטת קולומביה, הם ביקשו לאלץ את המוסד היוקרתי ובעל ההשפעה העולמית, למשוך את כספי ההשקעה שלו מישראל, כמו גם מחברות נשק המסייעות לישראל במלחמתה בעזה.

המחזה הבריוני, הרדיקלי הזה הטריד אותנו, בצדק. ולא רק בהיבט האלים שלו, כי אם גם בפוטנציאל השלכותיו הפיננסיות. אחרי הכל, בשנה וחצי האחרונות, מאז התהוותה של הרפורמה המשפטית בממשלת נתניהו ועד לרגע זה בעודנו בשיאה של מלחמה רב-חזיתית, חברות הייטק ומשקיעים ישראליים גדולים מעבירים את כספיהם למחוזות בטוחים יותר, מעבר לים. לכן, כשנשיאת אוניברסיטת קולומביה, מינוש שאפיק, עדכנה את המפגינים כי האוניברסיטה החליטה לבחון מחדש את השקעותיה בישראל, רבים מאיתנו אחזו במצחם בדאגה.

האצבע אינה קלה על ההדק כשמדובר בהשקעות

הגברת שאפיק, אל תטעו, אינה קלת דעת כלל וכלל. כל שכן כשמדובר בהשקעות, שם האצבע אינה קלה על ההדק - אפילו כשזו לא האצבע שלך שמונחת שם, ואפילו כשההדק (המטאפורי) מכוון כלפיך. כך שגם אם עברה בראשה של שפיק המחשבה למכור את מניות האוניברסיטה המושקעות בקרנות פרו-ישראליות (To Divest ), היא התעשתה די מהר. היא פרסמה הצהרה רשמית שבה הובהר כי הסגל האקדמי כשל מלייצר הסכמות עם נציגי המפגינים, וכי מדינת ישראל לא תוחרם. 

בטוב לבה, הוסיפה שאפיק וציינה בהצהרתה, כי האוניברסיטה מוכנה לבחון תוכנית לתארים משותפים בעזה וביו"ש, כפי שהיא מקיימת עם אוניברסיטת תל אביב. 

אוניברסיטת קולומביה אינה המוסד האקדמי היחיד בארצות הברית שספג לחצים מאת סטודנטים הדורשים “Divesting” מישראל. אוניברסיטת קליפורניה התמודדה אף היא לאחרונה עם מחאות סטודנטים שהקימו מחנות "סולידריות עם פלסטינים" ברחבי הקמפוסים שלה, וקראו למכור את מניות האוניברסיטה מחברות ישראליות או כאלו הקשורות לצבא הישראלי.

אוניברסיטת קליפורניה משקיעה כ-18% מסך ההשקעות שלה בישראל ובחברות פרו-ישראליות

כתגובה לכך, חשפו נציגי UC Investments (משרד ההשקעות של אוניברסיטת קליפורניה) מידע באשר לאחזקות האוניברסיטה בישראל.

בישיבת ועדת ההשקעות. שנערכה ב-14 לחודש (מאי, 2024), דיווח על פי הפרסומים, ג'אדיפ באכר, מנהל ההשקעות הראשי של UC, כי קיבל דרישות מסטודנטים למכירת מניות של חברות ישראליות או כאלו המספקות נשק לישראל, וציין כי על מנת לעשות זאת, האוניברסיטה תצטרך למכור 32 מיליארד דולר מתיק ההשקעות הכולל שלה, בסך-175 מיליארד דולר. בכך חשף באכר, כי 18% מסך ההשקעות של האוניברסיטה מושקעים בישראל ובחברות פרו-ישראליות.

עוד הצהיר באכר, כי לאוניברסיטת קליפורניה יש כיום 3.3 מיליארד דולר המושקעים בתעשיות המסווגות והוסיף כי האוניברסיטה לא בחרה להשקיע בחברות לייצור נשק, אלא שהחשיפה של תיק ההשקעות של האוניברסיטה, נעשית בין היתר, דרך מדדים, כולל מדד S&P 500 שחברות כאלו כלולות בו".

השקעה עקיפה בישראל באמצעות קרן BlackRock 

באכר חשף בנוסף, כי אוניברסיטת קליפורניה משקיעה 163 מיליון דולר ב-BlackRock, שיש לה קשרים עם הצבא הישראלי. מה שהוא לא ציין, זה ש- BlackRock עושה הרבה יותר למען ישראל מאשר השקעה בחברות נשק.

ביוני 2023, דיווחה BlackRock שחתמה הסכם לרכישת חברה Kreos  - ספק הלוואות לחברות סטארט-אפ ישראליות ואירופאיות, כולל הצוות של החברה הכולל את השותפים הישראלים: ראול שטיין ואורי גלאי.

מה המשקיעים הזרים הגדולים בעולם רואים בישראל שאנחנו מפספסים?

באכר לא הסכים כמובן, להיפרד מה"פרות החולבות" של האוניברסיטה, ודחה כל דרישה למשוך כספים מחברות שמשקיעות בישראל ולוותר על התשואות הגבוהות המתקבלות מהשקעות אלו. הוא אפילו הגדיל וחשף את פוטנציאל התשואות, כשדיווח כי נכסי ההשקעות של האוניברסיטה צמחו ב-86.3% מאז 2014.

אוניברסיטת מישיגן משקיעה בישראל בעקיפין לא מעט כסף

הסטודנטים של אוניברסיטת מישיגן היו בין הראשונים שפתחו במחאות נגד האוניברסיטה שלהם, ודרשו ממנה לממש כ-6 מיליארד דולר מתוך 18 מיליארד דולר של האוניברסיטה המושקעים  בקרנות הון סיכון שמשקיעות בחברות ישראליות וביצרני נשק שעובדים עם ישראל – מדינה המבצעת "רצח עם" בעזה, לטענתם.

הסטודנטים באוניברסיטת מישיגן, המדורגת כאחת מ-5 מאוניברסיטאות המחקר הטובות בארצות הברית, מאורגנים הרבה יותר מסטודנטים באוניברסיטאות אמריקאיות אחרות. ויש להם אפילו  גוף מאורגן בשם TAHRIR Coalition”" המנוהל בידי סטודנטים עצמם, שפועל באופן מסודר למען פלסטינים ועמים נוספים וכנגד פעולות כיבוש, כליאה, אפרטהייד ורצח עם.

TAHRIR Coalition חשף את חלוקת הנכסים המלאה של אוניברסיטת מישיגן בתיק ההשקעות הכולל שלה, והטבלאות מדברות בעד עצמן.

צילומים מתוך דו"ח המחקר של חברי קואליציית TAHRIR - חקירת ההקדש של אוניברסיטת מישיגן:

לסיכום נציין, כי הסכנה היא שבסוף יהיה שינוי וגם המוסדות הגדולים יוציאו כספים מישראל, ומנהל השקעות שלא מכין את עצמו לאפשרות כזו לוקח סיכון גדול.